NON-IT Austic Jobs

Co je projekt NON-IT Austic Jobs?

Tento projekt má za cíl pokusit se začlenit do pracovního procesu osoby s poruchou autistického spektra či Aspergerovým syndromem, kteří nemají praxi, znalosti a ani touhu pracovat v IT oblasti. Projekt se nezaměřuje jen na osoby na spektru, ale stejnou příležitost, šanci a možnosti chce nabídnout i rodičům pečujícím o osoby s poruchou autistického spektra či Aspergerovým syndromem.

Proč tento projekt zatím nemá svého patrona?

Vždy se snažím ve svých projektech vycházet z nějaké konkrétní situace. Z něčeho, co je mi blízké, nebo známé a tak se tedy dá říct, "že vím do čeho jdu". V tomto konkrétním případě se tohle ale říct nedá. Nejsem si jistá, mám trochu strach a bojím se, abych dokázala nabídnout pomocnou ruku tak stejně a kvalitně, jako u IT projektů. Nemám tedy žádnou konkrétní osobu, která by v tento moment byla patronem daného projektu.

Tak proč tedy projekt vznikl, když se bojím?

Když jsem začala pracovat na projektech IT Austic Friendly Jobs a Parents IT Austic Friendly Jobs, narážela jsem čím dál častěji na otázku, zda mě mohou kontaktovat pouze lidé, kteří mají nějaké znalosti v IT. Kteří mají již nějakou praxi v IT oblasti. A já ze začátku odpovídala a tvrdila, že ano. Jsme IT firma a hledáme IT specialisty.

Jenomže, pak se ke mě tu a tam dostaly příběhy jednotlivých NON-IT lidí. A já je se zájmem četla. Osoby, které studovaly matematicko-fyzikální fakultu, nebo výpočetní techniku na ČVUT a dnes pracují někde jako pomocné síly. Lidé, kteří mají obrovské znalosti v oborech, které je baví, ať je to antropologie, psychologie, mluví několika cizími jazyky, zajímají se o vědu, nové technologie, nebo je baví fauna a flora. A když jsem se pročetla jejich dosavadní pracovní praxí, všechny spojovalo jedno. Nikdo nepracoval a nedělal to, co ho baví a povětšinou jejich pracovní zařazení ani neodpovídalo jejich znalostem. Zajímalo mě proč? A došla jsem k jedinému závěru. Tito lidé, díky svým omezením, díky své diagnose, kterou si ale nevybrali, jsou limitováni. Jsou limitováni tím, že jim vadí prostředí plné lidí, nebo hluk a šum kolem nich, nebo prostě jen vonné svíčky na pracovišti, co mají vykouzlit útulnější a příjemnější prostředí. Ale v těchto případech takové prostředí spíše zafungovalo jako jasná vstupenka ven a odchod z firmy.

A tak jsem dlouze přemýšlela a v hlavě se mi začala rodit myšlenka. Když jsem schopná začít vytvářet pracovní prostředí pro osoby na spektru nebo rodiče pečující o osoby na spektru v IT oblasti, možná bych se mohla pokusit začít vymýšlet pracovní uplatnění i pro osoby mimo IT obor. Nebudu Vám lhát, každý mě od toho zatím zrazuje :-) Ne ve špatném slova smyslu, ale všichni kolem mě mi radí, ať se nejprve zaměřím na to co umím, tedy na oblast IT. Ale já mám svou hlavu :-) A tak tady před Vámi teď leží nový projekt NON-IT Austic Jobs a já budu ráda, když ho spolu začneme budovat a pevně věřím, že by se nám to mohlo povést.

Pokud Vás řádky, které jste dočetli až sem, neodradily, zkusme to spolu. Upřímně píši, že v tuto chvíli nedokážu dát žádné záruky. Stejně jako pro Vás, tak i pro mě to bude nové. Ale už se nějak nechci pustit myšlenky, že i mimo IT obor by se nám mohlo povést začlenit osoby na spektru nebo pečující rodiče o osoby na spektru do pracovního procesu tak, aby práce, kterou budou vykonávat, je i bavila. A jak by to mělo fungovat?